Már csak nyomokban tartalmaz acélgyártást Magyarország.

által Christian M.

A hazai acélgyártás válsága

Magyarország acélgyártása a közelmúltban drámai mértékben csökkent. A Dunaferr összeomlásával a nyersacél-termelés szinte nullára zuhant, 2023-ban mindössze 240 ezer tonnát termeltek, ami a 2010-es évek végén elérhető szinten alig nyolcadát teszi ki.

A számok beszélnek

A hazai acélkibocsátás az Európai Unió összes kibocsátásához képest sosem volt kiugróan magas. Míg a jobb években az 1 százalékot is meghaladta, 2024-re várhatóan mindössze 0,2 százalékra csökken.

Korábbi remények, jelenlegi valóság

Nyolc-tíz évvel ezelőtt a magyar kormány úgy tűnt, hogy kezdeményezésekkel próbálja erősíteni az acélipart. Azonban a helyzet folyamatos romlása – melyet a Dunaferr körüli bonyodalmak is súlyosbítottak – a szereplők versenyképességét is drasztikusan csökkentette.

Az utolsó bástya

A dunaújvárosi acélmű leállásával lényegében egyedüliként a hazai piacon az ózdi acélmű maradt életben, amelyben az állam részesedést szerzett. A jövő pedig bizonytalanná vált a gyártás szintjének folyamatos csökkenése miatt.

Összegzés

A magyar acélipar sorsa komoly aggodalmakra ad okot, hiszen a termelés drámai visszaesése nem csupán gazdasági, hanem társadalmi kihívásokat is jelent. Az iparág jövője most tényleg kérdésessé vált.

Forrás: telex.hu/g7/2025/10/09/magyar-acelgyartas-dunaferr-osszeomlas-ozd-termeles

Ezt is kedvelheted