Irán: A világbajnoki szereplés kálváriája
A 2026-os labdarúgó-világbajnokságra kijutott csapatok közül Irán válaszos játékstílusával és különös körülményeivel emelkedett ki. A világbajnokság előtt az iráni válogatott nem csupán a sport teljesítménye, hanem a hátterét képező politikai feszültségek miatt is sok figyelmet kapott. Az iráni csapat hozzátartozóit az amerikaiak által indított háború sújtotta, ami Egészen a világbajnokság küszöbéig kérdésessé tette a részvételüket. A szállásuk Mexikóvárosból a közeli Tijuana városába változott, ahol csupán a mérkőzéseik napján léphettek át az Egyesült Államokba, mindez egy hivatalos panasszal való fenyegetőzés következtében változott.
Irán a csoportkörben megmutatta, hogy okkal van ott, hiszen nemcsak eredményes, hanem taktikus játékkal is igyekeztek a legjobbat kihozni magukból. Az utolsó mérkőzésükön az egyiptomi csapat ellen játszottak, ahol 1-1-es döntetlent értek el. Az egyiptomiak gyorsan előnybe kerültek, de Irán felszívta magát, Mehdi Taremi tizenegyesét elhibázta, de Rámin Rezájián a 14. percben kiugrott a védők közül és egyenlített. A 93. percben pedig úgy tűnt, hogy megszerzik a vezetést, ám a VAR les miatt elvette azt, így a mérkőzés 1-1-es döntetlennel zárult.
Irán szoros helyzetben állt a csoport harmadik helyének elérésére, három döntetlennel gyűjtöttek három pontot és nullás gólkülönbséggel várhatták az eredményeket. Ahhoz, hogy a továbbjutás lehetőségét megakadályozzák, az Algéria–Ausztria mérkőzés döntetlene, a Horvátország–Ghána összecsapás döntettlenje vagy ghánai veresége, és Kongó győzelme Üzbegisztán ellen volt szükséges. Mindez balszerencséjükre bekövetkezett: a horvátok legyőzték Ghanát, Kongó megverte Üzbegisztánt, míg Algéria az osztrákokkal döntetlent játszott.
Az algériai mérkőzés különösen agonikus volt, hiszen Algéria még a 95. percben is 3-2-re vezetett, míg az osztrákok egyenlítettek az utolsó pillanatokban. Iránnak így nemcsak a döntetlenje, hanem a tervezett és elvárt győzelme is hiányzott, ami miatt a végén az Algéria és Ausztria négy ponttal zárta a csoportot, míg a váratlan módon három ponttal továbbjutó csapat Szenegál lett, miután 5-0-ra verte Irakot.
Irán a tornáról való kiesés mellett azt is keserűen kellett megélje, hogy az első mérkőzésükön a gyengének tartott Új-Zélanddal csak döntetlent játszottak. Mehdi Taremi, az iráni csapatkapitány a mérkőzés után elmondta, hogy ez a világbajnokság katasztrófának számít, főként a logisztikai problémák miatt, amelyekkel a FIFA semmi megoldással nem állt elő. „A mi véleményünk az, hogy ez így nem igazságos. Ki akar segíteni nekünk? Ha azt akarják, hogy kiessünk, akkor rendben, hát essünk ki” – nyilatkozta Taremi, nyomatékosan kifejezve, hogy az iráni csapat érezte a világbajnoki szereplés árnyoldalait is.