Aki teheti, este 6 és 9 óra között kapcsolja le a légkondicionálót, ezt kéri Kapitány István.

által Christian M.

Kérjük, csökkentsd az energiát: Kapitány István javaslata

Aki teheti, este 6 és 9 óra között kapcsolja le a légkondicionálót, és kerülje az elektromos eszközök, valamint elektromos autók töltését. Ezzel a lépéssel jelentős mértékben csökkenthetjük az áramfogyasztást – hangzott el Kapitány István, a gazdasági és energetikai miniszter, üzenetében a közösségi médiában.

Kapitány István hangsúlyozta, hogy a nyári hőség idején mindenkinek lehetősége van arra, hogy hozzájáruljon a villamosenergia-ellátás stabilitásához. Véleménye szerint a biztonságos energiaellátás fenntartásához nem szükségesek drasztikus lépések, csupán néhány tudatos döntés. A nyári hónapokban javasolt, hogy a klímaberendezések használatát a nap hűvösebb időszakaiban, például este vagy hajnalban korlátozzuk, így elkerülhetjük a felesleges áramfelhasználást.

Emellett arra is felhívta a figyelmet, hogy a különböző elektronikai eszközöket, mint például laptopokat, telefonokat és elektromos autókat, érdemes későbbi időpontokra, 21 óra utánra időzíteni a töltést. Ezzel elkerülhetjük a csúcsidőszakok során jelentkező magas energiafogyasztást, továbbá a háztartási gépek működtetését is célszerű ebben az időszakban végezni.

A magyar villamosenergia-rendszer szakemberei folyamatosan dolgoznak azért, hogy mindenki számára biztosítsák az ellátást, emelte ki Kapitány. Hozzátette, hogy a tudatossággal és kisebb óvintézkedésekkel mi is segíthetjük a rendszer működését, miközben csökkenthetjük a saját villanyszámlánkat is.

Az áramárak szélsőséges ingadozása

A G7-en korábban megjelent cikkek alapján 2024 nyár folyamán a magyar árampiacon eddig soha nem tapasztalt áringadozásokkal kellett szembenézni. A napközbeni áramárak -73 és 1000 euró/megawattóra között változtak, míg az esti órákban – különösen 19 és 21 óra között – a rendszer terhelése a csúcsra emelkedett, az árak pedig drámai módon megugrottak. Az iparági szakértők ekkor egyre gyakrabban említették, hogy szinte csoda, hogy sikerült elkerülni a hálózati leolvadásokat, vagyis a blackout-ot.

Ez a helyzet figyelmeztető jelzés lehet a fogyasztók számára, hogy figyeljenek az energiahasználatukra, különösen a csúcsidőszakokban, hogy elkerüljék a rendszer túlterheltségéből eredő problémákat. Az energiafogyasztás tudatos csökkentésével nemcsak a saját költségeinket mérsékelhetjük, hanem hozzájárulunk a közszolgáltatás megbízhatóságához is.

Ezt is kedvelheted