Az ausztrál kormány szigorít a közösségi média korlátozásán
Az ausztrál kormány új intézkedéseket hozott, amelynek célja a kiskorúak védelme a közösségi média használatától. A legfrissebb bejelentés szerint megduplázzák a technológiai cégekre kiszabható maximális büntetést, ha nem tartatják be a 16 éven aluliakra vonatkozó közösségi média használati tilalmat. A hírt a Reuters számolt be elsőként.
A szigetországban mindössze fél éve lépett életbe az az intézkedés, amely megtiltja a 16 év alatti fiatalok számára a közösségi média platformjainak használatát, például a Facebook vagy az Instagram fiók létrehozását. A döntést azzal indokolták, hogy a korosztály lelki egészségére különösen káros hatással bír az online interakció. A törvény értelmében a techcégek felelősek azért, hogy betartsák ezt a korhatárt, és eddig 49,5 millió ausztrál dollárra bírságolhatták őket, amennyiben elmulasztották ezt a szabályt.
Anthony Albanese ausztrál miniszterelnök elmondta, hogy a korlátozás bevezetése óta már több mint 5 millió, 16 év alatti fiókot deaktiváltak vagy további korlátozásokkal sújtottak. Azonban a kormány nem elégedett, mivel több tanulmány is arra a következtetésre jutott, hogy a fiatalok könnyedén megkerülik a korhatáros ellenőrző rendszereket. Esetenként előfordult, hogy a platformok nem is kértek adatokat a felhasználók életkoráról. Egy tanulmány szerint három hónappal a törvény életbe lépése után az ausztrál 12 és 15 év közötti fiatalok 85%-a továbbra is aktívan használta a közösségi médiát. A kiskorú felhasználók kétharmada pedig úgy maradt online, hogy 16 év felettinek vallotta magát, vagy olyan fénykép használatával, amelyet a platform elfogadott.
Jelenleg a kormány vizsgálja a Meta, a Google, a YouTube, a Snapchat és a TikTok megfelelőségét a szabályozásoknak. A jövőben várhatóan emelni fogják a maximálisan kiszabható bírságot is: a büntetés összege 49,5 millió ausztrál dollárról 99 millió ausztrál dollárra nő.