Lefújt csúcstalálkozó: Putyin és az arab vezetők
Az orosz és arab államok közötti, Moszkvában tervezett konferenciát, melyet október 15-re tűztek ki, végül elhalasztották. A halasztások mögött az áll, hogy az arab országok vezetői közül csupán néhányan jelezték vissza részvételi szándékukat. Az esemény jelentősége abban rejlett, hogy Oroszország számára lehetőséget nyújtott volna befolyásának demonstrálására a nyugati világ előtt.
Putyin nyilatkozata
Vlagyimir Putyin pénteken sajtótájékoztatón közölte, hogy ő maga kérte a találkozó elhalasztását, mivel nem akarta megzavarni a folyamatokat, amelyek szerinte elindultak. E szavak mögött a közelmúltban Izrael és Hamász között létrejött megállapodás áll, amit Donald Trump közbenjárása segített elő. A csúcstalálkozó új időpontját a küszöbön álló tárgyalások sikeressége és az arab partnerek javaslatai határozzák meg.
Arab világ politikai irányultsága
A Bloomberg értesülései szerint az esemény halasztása világosan jelzi, hogy az arab államok inkább Trump felé közelednek, aki véleményük szerint egyre távolodik Putyintól. A két vezető kapcsolatának romlását a folytatódó ukrajnai háború izraeli és amerikai diplomáciai akciókkal szembeni ellenállása is tette szükségessé.
Résztvevők hiánya
Oroszország már április óta készül a csúcstalálkozóra, amikor Putyin bejelentette annak létrejöttét. A meghívott 22 arab ország közül azonban csupán a szír elnök és az Arab Liga vezetője válaszolt pozitívan. A térség legmeghatározóbb politikai szereplői, mint Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emírségek és Egyiptom, egyelőre nem jeleztek részvételi szándékot.
Ez a helyzet tovább fokozza a feszültségeket, és rávilágít, hogy Oroszország milyen nehezen találja meg a közös hangot a térség kulcsszereplőivel. Az elhalasztott csúcstalálkozó, amely az orosz diplomáciai szándékokat tesztelte volna, ehelyett a kialakult politikai válságok és elhúzódó konfliktusok árnyékában teljesen értelmetlenné vált.
Forrás: telex.hu/kulfold/2025/10/10/vlagyimir-putyin-oroszorszag-arab-orszagok-csucstalalkozo-lefujva